Lietuvos šaudymo į lauko taikinius asociacija
Lithuanian Field Target Shooting Association

Field Target pradmenys

Mūsų sporto šakoje teisingai parinktas inventorius vienas iš pagrindinių veiksnių lemiantis taiklų šūvį.
Šiame straipsnyje pabandysiu išvardyti pagrindinius aspektus, į kuriuos reikia atsižvelgti naujokams (kad išvengtų klaidų) perkant inventorių „Field Target“ šaudymui. 

Šautuvas 
 

field-tartget-gun


Aišku pats svarbiausias pirkinys būtų pneumatinis šautuvas. Ne kiekvienoje specializuotoje ginklų parduotuvėje jūs rasite „Field Target“ tinkamų ginklų, ar konsultantą, kuris galėtų padėti išsirinkti tinkamą šautuvą ir išaiškinti jo trūkumus bei privalumus. Norint išvengti klaidų siūlyčiau pasitarti su draugais, kurie jau praktikuoja „Field Target“ ir turi patirties, arba pasižiūrėti „Field Target“ varžybų rezultatus, kurios parodo kokiais šautuvais dažniausiai šaudoma, ir kokių rezultatų pasiekiama su vienu ar kitu ginklu. Pagrindinis reikalavimas šautuvui yra tikslumas. Geru tikslumu laikoma 1,5-2 cm skersmens sklaida, šaudant iš 50 metrų. Perkant šautuvą „Field Target“ varžyboms optimalus variantas būtų 4,5 mm kalibro šautuvas. Tokio kalibro šautuvai laikomi tiksliausiais ir, mano manymu, labiau tinka šiam sportui. Prieš perkant, šautuvą reikėtų palaikyti rankose, palyginti su kitais modeliais. Labai svarbu, kad jūs pajustumėte, kuris šautuvas labiau atitinka jūsų kūno sudėjimą ir yra jūms patogesnis. Jeigu pirksite šautuvą nepritaikytą „Field Target“, jį reikės tobulinti. Visų pirmą – tai padirbėti su buože, nes šautuvai su standartinėmis buožėmis nelabai patogūs „Field Target“ šaudymui. Buožė turi būti reguliuojama, kad būtų galima viską suderinti maksimaliai pagal savo poreikius. Šautuvuose, kurie sukurti specialiai „Field Target“, reguliuojasi viskas – nuo nuleistuko iki buožės pasvirimo kampo. 

 

ft


Minimaliai turėtų reguliuotis buožės pažandė, kad kiekvieną kartą taikantis būtų galima vienodai ir patogiai žiūrėti per optinį taikiklį. Taip pat turi reguliotis šautuvo lovelis, ypatingai jo aukštis (su aukštesnių loveliu patogiau šaudyti sėdint FT pozoje, nuo kelio ir ypač stovint). 

Nuleistukas 
Dar vienas labai svarbus mechanizmas – tai nuleistukas. Sportiniuose šautuvuose galima reguliuoti jo padėtį, laisvą eigą, ir pasipriešinimą nuspaudimo metu. 

 

ft


Paprastuose šautuvuose nuleistukas nesireguliuoja, todėl šaudant reikia papildomai naudoti jėgą, kas nėra gerai. Tačiau viską galima sutvarkyti poliruojant nuleistuko mechanizmo dalis, keičiant spyruoklytes ir pan. Yra auksarankių, kurie iš paprasto šautuvelio padaro pilnai FT pritaikytą šautuvą. 

Optinis taikiklis

ftKitas, ne mažiau svarbus pirkinys – optinis taikiklis, kartais kainuojantis daugiau už patį šautuvą. Optinių taikiklių pasirinkimas yra didžiulis, tačiau tinkančių „Field Target“ varžyboms ne toks ir didelis. Pagrindiniai reikalavimai taikikliui, tai kuo didesnis priartinimas ir paralakso efekto reguliatorius. Paralakso reguliatoriaus dėka, galima labai tiksliai nustatyti atstumą iki taikinio, nes kulkos trajektorija yra labai lenkta, kaip parabolė, ir apsirikus 1-2 metrus, į taikinį galite nepataikyti. Labai svarbu, kad paralaksas reguliuotųsi nuo kuo mažesnio atstumo, standartiniuose FT taikikliuose nuo 8-10 m. Jeigu nupirksite taikiklį, kuriuo paralaksas reguliuojamas nuo 15 ar 20 m, negalėsite nustatinėti atstumų iki artimų taikinių nuo 8 m ir vaizdas bus išplaukęs – neryškus. Kai kuriuose optiniuose taikikliuose paralaksas reguliuojamas priekinėje dalyje, kas nėra labai patogu. Specialiai FT sukurtuose optiniuose taikikliuose paralaksas reguliuojasi papildomu žiedu iš šono, kurį yra labai patogu sukioti, neatitraukiant akies nuo objektyvo. Ant paralakso žiedo šauliai sužymi atstumus, kas vieną metrą nuo 7-8 iki 50-52 m. To pilnai pakanka, nes taikiniai varžybose statomi nuo 8 iki 50 m. Per optinį taikiklį suradus taikinį, paralakso žiedas sukamas tol, kol taikinys pradeda ryškiai matytis. Tada šaulys pažiūrėjęs į žiedą nustato, kokiu atstumu yra nutolęs taikinys, ir parinkęs reikiamas pataisas šauna. Privalumu laikomas reguliuojamas priartinimas (su dideliu priartinimu matuoti atstumą, mažesniu priartinimu šaudyti). Jeigu optinis taikiklis bus su dideliu ir nereguliuojamu priartinimu, reikės labai pasistengti greitai surasti taikinį per optinį taikiklį, nes per varžybas laiko skiriama ne tiek jau daug: dviems šūviams – dvi minutės. 

 

 

field-target-paralax-ring 
Paralakso reguliavimo žiedas (šoninis)


Jeigu optinis taikiklis bus naudojamas ant spyruoklinio pneumatinio šautuvo, reikia pirkti taikiklį skirtą būtent tokiems šautuvams. Spyruokliniai šautuvai šūvio metų turi specifinę vibraciją, ir pigus ar net brangus taikiklis nepritaikytas tokiems šautuvams gali po keliu arba po poros šimtų šūvių tiesiog subyrėti. Net ir taikikliai, skirti šaunamiesiems ginklams, gali neatlaikyti vibracijos, atsirandančios šaudant iš pneumatinio spyruoklinio šautuvo, nes jie labiau pritaikyti atlaikyti atatranką. PCP šautuvai neturi vibracijos, todėl ant jų galima tvirtinti bet kokius optinius taikiklius. 

Tvirtinimo žiedai 

 

field-tartget-optics-fixation-rings 
Optinio taikiklio tvirtinimo žiedai


Nusipirkus optinį taikiklį jums reikės pritvirtinti jį prie šautuvo, tam naudojami tvirtinimo žiedai. Tvirtinimo žiedų pasirinkimas yra gana platus, tačiau nepatartina taupyti. Geriau iškart pirkti gerus kokybiškus žiedus iš plieno, nes pigūs žiedai būna iš silūmino arba kokių nors kitų nelabai tvirtų lydinių. Problemų gali iškilti jau tvirtinant žiedus. Užsukinėjant varžtus, jie gali tiesiog prasisukti. Pritvirtinus žiedus gali iškilti problemų prišaudant optinį taikiklį. Net ir prišaudžius, kai viskas atrodys gerai, po kelių šimtų ar tūkstančių šūvių, ir dar kaip tyčia varžybų metų, staiga „nuplauks“ visos pataisos. Be to Jūs ne iš karto galite pastebėti, kad atsisuko ar prasisuko koks žiedų tvirtinimo varžtelis, arba vienas iš žiedų įskilo ar trūko. Aišku, kad nuotaika bus sugadinta ir po remonto šautuvą reikės prisišaudyti iš naujo. Ant spyruoklinių pneumatinių šautuvų patartina tvirtinti ne paprastus optinio taikiklio tvirtinimo žiedus, o žiedų monobloką. Pritvirtinus taikiklį dviem paprastais žiedais, su laiku jis gali pasislinkti dėl atatrankos. Naudojant monobloką to pavyks išvengti, nes jis turi daugiau tvirtinimo taškų nei paprasti žiedai, ir jo žiedai yra sujungti tarpusavyje. 

 

field-target-monoblock 
Optinio taikiklio tvirtinimo žiedų monoblokas


Ant PCP, MK ir CO2 tipo pneumatinių šautuvų galima tvirtinti atskirus žiedus priklausomai nuo šautuvo konstrukcijos, nes tokie šautuvai neturi specifinės vibracijos, dėl to nėra tokie reiklus tvirtinimo elementams. 

FT sėdėjimo pagalvė 
FT pagalvė, dar vadinama „pašikniuku“, reikalinga šaudant standartine FT poza. FT poza yra sėdima, o sėdėti ant betono, ar žemės nelabai patogu, todėl naudojamos pagalvės formos maišai užpildyti putų poliesterolio rutuliukais. 

 

ft-seat-bagSėdėti ant tokios pagalvės labai patogu. Pagalvė gali būti bet kokios formos ir spalvos. Yra tik vienas reikalavimas – pagal Lietuvos ir Tarptautines Field Target taisykles, pagalvės aukštis, suspaudus ją tarp dviejų lentų ar plokščių, neturi viršyti 10 cm. 

 

field-target-shooter-sitTikiuosi šitas straipsnis su patarimais iš mano praktikos, šiek tiek padės naujokams susigaudyti ir išvengti kuo daugiau klaidų. 

Autorius: Stanislav Trušakov

  • WFTC 2015
  • paremk-lftsa-banner
  • Member of European Field Target Federation

Mus remia:

  • dussmann-logo

Partneriai:

  • bait-logo-simple
  • viskasmedzioklei-logo